Pohyb základ života. Jak na něj?

 

 

Máme dostatek pohybu? Kolik času bychom měli trávit cvičením, abychom se cítili lépe? Proč se vlastně hýbat pravidelně a jak to udělat, abychom si vytvořili zdravý pohybový návyk? Ano, pravidelný pohyb je základ zdravého životního stylu a pro naše tělo je nezbytný. Proč? Čtěte a zjistěte!

 

Prevence mnoha onemocnění

Je prokázáno, že pravidelným pohybem předcházíme mnoha civilizačním onemocněním. Pohyb posiluje naše srdce, plíce, nervový i lymfatický systém. A samozřejmě pravidelná pohybová aktivita je prevencí bolesti naší páteře a kloubů.

Dalším velkým benefitem je také pozitivní vliv na psychiku. Nejen že se pohybem vyplavují do našeho těla hormony štěstí, ale také se díky pravidelnému pohybu lépe adaptujeme na stres.

 

Co tedy cvičit?

Aby to vše šlapalo jako hodinky, potřebujete toto:

  1. AEROBNÍ POHYBOVOU AKTIVITU
  2. KOMPENZAČNÍ CVIČENÍ

 

Aerobní znamená, že se vám zvedne tepová i dechová frekvence. Je důležité, abyste takto cvičili minimálně 20 – 30 minut 2 – 3 x týdně. Nejlépe však každý den!

Mezi aerobní pohybovou aktivitu řadíme na příklad svižnou chůzi, běh, nordic walking, plavání, jízda na kole a na bruslích, tanec.

Kompenzační znamená, že máte konkrétní cviky, kterými posilujete svaly důležité pro správné držení těla. Takové cviky pro vás vymyslí váš fyzioterapeut, trenér, lektor jógy, pilates… Důležitá je ta individuálnost. Tomuto cvičení byste se měli věnovat 15 – 20 minut denně opět 2 – 3 x týdně.

 

Co z toho vyplývá? V průběhu týdne byste měli mít cílenou pohybovou aktivitu minimálně 3 hodiny. A je jedno v jaké jste životní fázi a kolik vám je let.

 

 

Strašák DEKONDICE!

Zdají se vám tři hodiny moc? Tak ale pozor… Ty tři hodiny jsou důležité k tomu, abyste udrželi svou stávající kondici! Zdá se vám, že vaše kondice pokulhává? Potom musíte pohybu věnovat více než tři hodiny týdně.

Pokud se věnujeme našemu tělu méně než tři hodiny za týden, dostává se naše tělo do tzv. dekondice. Dekondice není jen o tom, že sotva doběhnete na autobus a lapete po dechu, když vyjdete 10 schodů.

Vaše svaly nemají sílu, plíce dostatečnou kapacitu, srdci chybí natrénovaný objem… Tím se zvyšuje riziko vzniku bolesti v zádech, jste náchylnější ke vzniku civilizačních onemocnění a budete méně odolní vůči stresu.

 

 

Opravdu musím cvičit každý den??

Ano, ale vůbec vám to nemusí zabrat hromady času. Je totiž mnohem víc efektivnější cvičit denně třeba 15 minut kompenzačního cvičení a jít svižně 20 minut do práce, než jít jednou týdně 2 hodiny běhat a pak 2 hodiny do posilovny.

 

Pravidelnost je cílem k úspěchu.

 

Začněte malými krůčky. A jednoduše!

V našem e-booku Bolest jako kód jsme popsaly základní mechanismy vzniku bolestí v zádech, věnujeme se v něm detailněji aerobnímu i kompenzačnímu cvičení a věnujeme se praktickým cvičením, díky kterým se ve svém těle budete cítit lépe.

A hlavně v něm najdete tréninkový deník. Spíše list. Ano, musíte své pokroky, alespoň zpočátku, zapisovat, vidět je a těšit se z nich. Jak dlouho? Minimálně 4 týdny. Tím získáte tu nejlepší zpětnou vazbu o svém pohybu.

Jak může takový tréninkový list vypadat se podívejte zde >>> a mluvila jsem o něm také v mém videu na facebooku >>>.

 

Něco konkrétního, jak pohyb zařadit do života

  • jezděte do práce na kole nebo choďte pěšky
  • při práci u počítače si udělejte každou hodinu pauzu a proveďte 10 dřepů (i s výskokem)
  • uvolňujte svou páteř a věnujte pozornost dechu >>>
  • rovnejte se >>>
  • dělejte si svižné procházky
  • začněte s indiánským během >>>
  • najděte si parťáka či parťačku a vzájemně se motivujte
  • jděte do 21 denní výzvy a 21 dní v kuse cvičte
  • pište si tréninkový deník >>>
  • dělejte pozdravy Slunci každý den ráno minimálně 3 kola >>>
  • cvičte 5 Tibeťanů >>>
  • pusťte si oblíbenou písničku a tančete, skákejte jako blázni
  • buďte se svými dětmi venku každý den
  • cvičte s dětmi dětskou jógu
  • dovádějte s dětmi a blbněte s nimi
  • využijte doslova každou volnou minutu k protažení, provedení jednoduchého posilovacího cviku, k dechovému cvičení

 

A hlavně si všechny tyto zdánlivé maličkosti pište do svého tréninkového deníku.

 

 

Nezapomínejte na odpočinek

Odpočinek je důležitou součástí pohybu. Díky němu mohou vaše svaly regenerovat a podávat tak ještě lepší výkony. Proto si zvolte jeden den v týdnu, kdy cvičení vynecháte.

Pokud jste si dali výzvu, že budete cvičit 21 dní v kuse, doporučuji pohybovou aktivitu střídat nebo si jeden den v týdnu zacvičit jen zlehka. Výborně poslouží jóga nebo prosté protažení těla.

 

Držíme vám pěsti, ať se vám pohyb daří zařazovat pravidelně do života.

 

AUTOR: HANA PANÁČKOVÁ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jsme centrum zabývající se léčbou a prevencí bolestí v pohybovém aparátu. Zaměřujeme se na léčebnou metodu Neurac. Díky našemu aktivnímu přístupu během terapie se naučíte své tělo lépe vnímat a začnete si užívat přívalu energie a radosti.
Více o nás si přečtěte tady>>

Říjen 17, 2019

Štítky: ,

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *