Proč vás bolí krční páteř a co s tím?

 

 

Ranní ztuhlost krku, napětí od ramen k šíji, bolest při sebemenším otočení nebo úklonu hlavy, omezený rozsah pohybu, brnění paže a prstů, bolesti hlavy, tlak mezi lopatkama… Znáte? Tak to máte nejspíš problém se svou krční páteří. Neděste se, nemusíte se hned obávat výhřezu ploténky či útlaku nervu. Často se jedná o méně závažnou, ačkoli stejně bolestivou obtíž. O tzv. svalovou nerovnováhu s následnou nestabilitou krční páteře.

 

Malé anatomické okénko

Krční páteř. Most mezi hlavou a trupem. Nejpohyblivější úsek páteře.

Skládá se ze sedmi obratlů (označovaných písmenem C1-7). Celkový rozsah pohybu krku je dán součtem malých pohybů všech sedmi obratlů. To znamená, že blokáda kdekoliv v průběhu krční páteře snižuje její celkový rozsah.

Na hluboké svaly zadní strany krku jsou kladeny velké nároky. Musí udržet váhu hlavy a její správné nastavení vůči krku, ale podílí se i na správném postavení jednotlivých obratlů vůči sobě.

Právě hluboké svaly v oblasti krční páteře jsou klíčové pro správnou stabilitu i pohyblivost našeho krku.

 

Nestabilita? Co si pod tím představit…

Nestabilita… To mi hlava upadne? Vůbec ne! Nestabilita v tomto případě znamená, že hluboké svaly krční páteře nefungují ve správném čase i sledu. V důsledku nestability je také obtížné nastavit neutrální (správnou) pozici krku. To vede k přetěžování a následnému oslabování dalších svalů.

 

Jak nestabilita vzniká

Naše krční páteř je denně přetěžována nepřirozeným nuceným držením v práci nebo škole.

 

Ano obtíže s bolestmi krku se nevyhýbají ani dětem a bohužel stále v mladším věku. Na vině je také nedostatek přirozeného pohybu.

 

V běžném kancelářském sedu musí krk kompenzovat nahrbené postavení hrudníku a beder. Krční páteř se tím dostává do záklonu s předsunem hlavy vpřed a zvednutím ramen. To vede k přetížení šíjových svalů a oslabení nejen svalů na krku, ale i mezi lopatkami.

Při tomto držení hlavy a krku se přestanou svaly na krku správně zapojovat. To vede k výše zmíněné nestabilitě.

 

Proč bolí hlava?

“Tomu nerozumím”, říkáte si. “Vždyť mě bolí hlava! Tak proč řešíte krk??”

Protože bolest hlavy je s nestabilitou krční páteře úzce spjata. Bolestem hlavy často předchází pocity zatuhnutí krku, bolest v zátylku nebo mezi lopatkami. Po protažení šíje nebo po manuálním uvolnění bolest hlavy poleví. Zpočátku je úleva delší, ale postupně se její doba zkracuje, až dojde ke vzniku trvale působící tupé bolesti.

 

Pamatujte, že tam, kde to bolí, je málokdy příčina obtíží.

 

Jak nejčastěji bolesti hlavy a krku vznikají?

MÁTE SEDAVÉ ZAMĚSTNÁNÍ (nebo trávíte příliš mnoho času u počítače)

Při dlouhodobém sedu často vystrkujeme bradu dopředu, hrbíme záda a zvedáme ramena. Tyto zlozvyky přetěžují nejen šíjové svaly a krční páteř, ale také spodní část zad.

Správný sed by měl vypadat takto:

Zdroj: fyziodomu.cz

 

PŘÍTOMNOST TZV. “HORNÍHO ZKŘÍŽENÉHO SYNDROMU”

Co to znamená? Máte zkrácený šíjový sval (tzv. trapéz), zkrácený prsní sval a oslabeny jsou vaše mezilopatkové svaly. Tento syndrom často vzniká právě v důsledku sedavého zaměstnání nebo v důsledku nesprávného držení těla (chybí napřímení).

 

Zdroj: http://fitnessgirl-lifestyle.blogspot.com/2013/07/horni-zkrizeny-syndrom-problem-ktery-si.html

 

SPÁNKOVÁ POZICE

Pozice na břiše vašemu krku nesvědčí. Hlava je držena k jedné straně a díky uvolnění celkového svalového napětí, se hlava dostává do extrémních rozsahů, které následně mohou vyvolat zatuhnutí.

Příliš vhodné není ani nadměrné podložení hlavy a ramen polštářem nebo naopak spánek bez něj. V obou případech může dojít k úklonovému postavení krku a následně k jeho blokaci.

 

Jaké příznaky může vyvolat poškození krční páteře?

  • Slabost, ztuhlost až bolest šíjového svalstva.
  • Bolest šíje často znepříjemňuje či znemožňuje pohyb hlavy jedním směrem.
  • Přetrvávání bolesti vede k jejímu rozšíření na téměř všechny pohyby hlavy a krku.
  • Bolest se přenáší do hlavy. Bolest na temeni, pocit pnutí na lebce.
  • Tuhost a bolest kolem lopatek.
  • Šíření bolesti do ramen.
  • Závratě, nevolnost, zamlžené vidění.

 

Při dlouhodobé blokádě meziobratlových kloubů může dojít až k ústřelu (většinou na jedné straně), který může být doprovázený vystřelováním bolesti do horní končetiny (zpravidla až k prstům) v lokalizaci dle utlačeného nervu v místě ústřelu.

 

Opravdu mé obtíže pochází z krční páteře?

Bolesti krční páteře a hlavy vůbec nemusí vycházet z poškození struktur v jeho okolí, ale mohou být přenesené z jiné části těla.

Typickým příznakem může být blokáda křížokyčelního skloubení (tzv. SIčka), která se prostřednictvím povrchových svalů páteře může přenášet až k záhlaví.

Negativní vliv může mít také oslabené pánevní dno nebo jeho nesouhra s bránicí, které dohromady s hlubokými svaly páteře a břišními svaly tvoří svalový korzet trupu.

A nakonec i nesprávné postavení nohy (např. ve špatně zvolené obuvi) může vyvolat bolesti připomínající obtíže s krční páteří.

 

Jak vidíte, obtíží kolem krční páteře je mnoho a ne vždy je jejich příčina v místě bolesti. Proto je nutné na bolest reagovat včas a brát ji jako varovný signál těla.

 

Co můžu udělat už dnes?

  1. Nehrbte se. Udržujte pocit dlouhé páteře (vytažení za temenem hlavy) a volných ramen >>>.
  2. Dodržujte správný sed, včetně správného nastavení výšky monitoru.
  3. Uvolňujte páteř a provádějte dechová cvičení >>>.
  4. Co nejčastěji trénujte korigovaný sed i stoj >>>.
  5. Pravidelně protahujte své tělo jednoduchými, vám příjemnými cviky.
  6. Udržujte se v kondici.

 

V případě, že jsou vaše obtíže dlouhodobého charakteru, tj. máte bolest déle než tři měsíce a nic nepomáhá, je vhodné navštívit fyzioterapeuta. V našem centru Pohyb lidem provádíme léčbu bolestí krční páteře pomocí unikátní léčebné metody Neurac. Díky podrobnému vyšetření držení vašeho těla a díky speciální diagnostice v závěsném systému Redcord je naše terapie zacílená přesně na vaše obtíže. Již po pár terapiích můžete mít od bolesti pokoj. To stojí za to, co myslíte?

 

AUTOR: MIROSLAVA BUGNEROVÁ, HANA PANÁČKOVÁ

 

 

 

 

 

Jsme centrum zabývající se léčbou a prevencí bolestí v pohybovém aparátu. Zaměřujeme se na léčebnou metodu Neurac. Díky našemu aktivnímu přístupu během terapie se naučíte své tělo lépe vnímat a začnete si užívat přívalu energie a radosti.
Více o nás si přečtěte tady>>

Říjen 19, 2019

Štítky: ,

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *