Jak na bolest zad?

 

 

Možná to znáte. Píchání v kříži, tuhost, vystřelování, nemožnost se předklonit.  Bolest zad si můžeme představit jako pomyslnou stopku, která nás zastaví před prováděním činnosti, jež by mohla vyvolat ještě větší bolest nebo poškození tkáně. Tělo nám bolestí vlastně vzkazuje, že je něco v nepořádku – ať už v místě bolesti nebo v oblasti vnitřních orgánů, jako bolest přenesená. Objevuje se i tehdy pokud si toho pomyslně naložíme moc na bedra a nejsme schopni dále pokračovat v cestě.

 

Ignorovat bolest?

Zpravidla ustává, jakmile ukončíme činnost, která ji vyvolává. Ale co, když přetrvává dál? Je vhodné ji ignorovat? To zcela určitě ne, je potřebné rozklíčovat příčinu bolesti a tu se snažit odstranit. Příčina bolesti ale nemusí být vždy zcela jasná a je třeba se o ní poradit s odborníkem na pohybový aparát (fyzioterapeut, ortoped, neurolog,..).

 

Jak vlastně ta bolest vzniká?

Z neurologického hlediska se jedná o podráždění nervových zakončení na kůži, ve svalech nebo sliznicích. Může ale vzniknout i z opakovaného přetěžování pohybového aparátu nebo po prudkém pohybu při špatném postavení páteře či její nestabilitě. Nesprávné nastavení páteře, pokud není vykompenzováno, může vést z prvopočátku ke zvýšenému napětí povrchových svalů páteře a následně až k rozvoji kostních nárůstků na obratlích i skolióze.

 

Je jen jedna bolest zad a jak se dá hodnotit?

Bolesti zad se dají rozdělit hned do několika kategorií.

Dle délky trvání jsou akutní (do 6 -12 týdnů) – mají největší úspěšnost při léčbě, protože se nesprávné postavení ještě nezafixovalo, a pak chronické (trvají déle jak 3 měsíce) – jejich léčba je trvalejšího charakteru a je třeba přebudovat vadný pohybový stereotyp.

Dále bolesti můžeme dělit na strukturální (zlomeniny, porušení kůže nebo svalu), orgánové (poškození vnitřních orgánů – hluboká a tupá bolest – může se přenášet i do specifických oblastí na zádech) a poslední, avšak velmi důležitou a také nejčastější skupinou jsou obtíže funkční (není viditelné poškození, ale zato je nesprávné postavení páteře či kloubů).

K hodnocení bolesti se pak nejčastěji používá vizuální škála bolesti (zpravidla od 0 po 10).  0 značí stav bez bolesti a 1 bolest maximální.

 

Co tedy ty funkční bolesti jsou a  jak se nejčastěji projevují?

Jak již bylo řečeno nedochází k poškození struktury, ale může být narušené postavení páteře či kloubů, což vede k nesprávnému nebo omezenému až bolestivému pohybu. Na druhou stranu mohou být příčinou i špatně zapojené svalové skupiny. Často je jedna skupina svalů (převážně podélné zádové) přetížená, zatímco druhá (hluboké stabilizátory páteře) je oslabená. Při dlouhodobé fixaci tohoto stavu pak dochází k poruchám cévního zásobení kloubů i svalů a rozvoji mikrotrhlin v těchto strukturách. Funkční poruchy vznikají především přetěžováním těla (jednostranná práce, sport) a mají za příčinu až 80% pracovních neschopností.

Při funkčních poruchách dochází nejčastěji k nestabilitě bederního úseku – svaly, které drží páteř v neutrále se vypojí nebo se zapojují pozdě a páteř je tudíž ve špatném postavení při pohybu, čímž dochází k jejímu přetěžování. V bederním úseku je to znát nejvíce, protože nese celou váhu trupu a přenáší na něj nárazy z dolních končetin.

 

Jak pracovat s bolestí zad?

Jelikož se celou dobu bavíme o bolestech pohybového aparátu, tak při logické úvaze by k jejich nápravě měl stačit právě pohyb. Ale může to být jen tak nějaký pohyb? Odpověď zní ne, na každého jednoho člověka sedí jiná pohybová aktivita i kompenzační cviky a stejně tak na každou jeho obtíž. Je nutné zajít za fyzioterapeutem, který vás vyšetří a ukáže vám, jakým způsobem váš konkrétní problém řešit.

 

A jak bolesti předcházet?

Pro následné udržení zdravých zad bez bolesti je nezbytná pravidelná pohybová aktivita 3-5x týdně a její součástí by měla být jak složka silová (kompenzační cvičení), tak i dynamická (běh, kolo, plavání, rychlá chůze,..). Dynamická složka zapojuje velké svalové skupiny, a tím pomáhá stabilizovat trup. Zároveň pomáhá prokrvovat a dostatečně zásobit kyslíkem všechny svaly v těle.

Poslední a neméně důležitou složkou preventivního, jako i léčebného cvičení, je správné dýchání s napřímeným držením těla. Jelikož dech v napřímeném postavení těla pomáhá stabilizovat páteř (především bedra).

 

Správný hluboký nádech a pravidelná porce cvičení je tedy to, co potřebujete, abyste se cítili dobře. 

 

Autor: Miroslava Bugnerová

 

 

 

Jsme centrum zabývající se léčbou a prevencí bolestí v pohybovém aparátu. Zaměřujeme se na léčebnou metodu Neurac. Díky našemu aktivnímu přístupu během terapie se naučíte své tělo lépe vnímat a začnete si užívat přívalu energie a radosti.
Více o nás si přečtěte tady>>

Červen 23, 2019

Štítky: , ,

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *