Úvaha nad pohybem u dětí

 

 

“Chcete-li bystré děti, musíte je povzbuzovat k tomu, aby chodily ven a hýbaly se. Chcete-li hloupé děti, nechte je nečinně sedět před televizí nebo hrát počítačové hry.” Helle Hackemannová, Pomalé rodičovství (v knize Mámou ve světe kluků od Kateřiny Venzarové)

 

Vývoj pohybové funkce a vývoj mozku je silně spjatý. Jedno bez druhého nemůže fungovat. Mozek má zakódovaný program, který dětskému tělíčku říká, kdy se má otočit hlavička, kdy se má převalit ze zad na bříško, kdy má lézt po čtyřech a kdy má začít chodit. Ten program však potřebuje ke svému spuštění jednu důležitou věc. MOTIVACI!

 

Pohybová deprivace

Jestliže necháte nemluvně jen tak ležet na podložce někde v tmavé místnosti, bude velmi pohybově deprivované. To znamená, že jeho pohybový vývoj bude zpomalený a s největší pravděpodobností se zpomalí také vývoj mentální. Aby se pohlo, potřebuje dospěláka, který se na prcka bude usmívat, volat na něj. Potřebuje hračky, které bude chtít uchopit do ručičky, připlazit se k nim. Potřebuje mít důvod se hýbat.

 

Mozek jede!

Úvodní citát je pravdou pravdoucí! Jen si představte. Jste malé asi rok a půl staré dítě. Máte malé baculaté nožičky, stále trochu nemotorné tělíčko a malinké prstíčky, které ještě neumí nic pořádně uchopit. A s touto výbavou se vydáte na hřiště nebo do lesa nebo někam na travičku do parku.

Musíte vyvažovat každou sebemenší nerovnost. Všude kolem vás jsou obrovské věci, na které když chcete vylézt, musíte zapojit svaly na úplně celém těle. Když se rozběhnete, často hned padáte na zem a zvednout ten těžký zadeček dá tolik práce! Navíc ty zvuky! A všechny ty barevné a zajímavé věci kolem!

 

Chápete?

Mozek se nezastaví! Když je malé dítě v pohybu, jeho mozek musí zpracovávat miliardy informací. Takový mozek se vyvíjí. Takový mozek se bystří. A teď si představte stejné dítě, které posadíte do sedačky a do ruky mu dáte mobil s pohádkou. Kolik informací asi musí zpracovávat jeho mozek?

Odpovězte si sami.

 

A jak je to s tou motivací dál?

Na dítě ve věku od 0 do 6 let mají největší vliv lidé v jeho nejbližším okolí. Rodiče, pečovatelé, prarodiče… A právě tito lidé jsou zodpovědní za to, jestli jejich malé dítě, batole, předškolák, bude sedět doma u Krtka (v tom lepším případě) nebo bude běhat v lese, na hřišti, jezdit na odrážedle nebo kopat do míče. Právě jeho nejbližší lidé musí v malé dětské duši vzbudit touhu po objevování světa. Naučit jej, že jedině v pohybu je život. 

 

A co je na tom nejtěžší? VY musíte jít ven s nimi. VY musíte s nimi kopat do míče. VY musíte běhat s nimi. To VY musíte najít pozitivní vztah k pohybu.

 

Technika hýbe světem

Nedělám si iluze, že můj syn nebude mít zájem o počítače. Žijeme v době techniky. Počítače, mobily, televize… Prostě obrazovky nás obklopují a děti to vidí. Obrazovka je něco, co je fascinuje. A technika je i dobrá věc. Nelze ji dětem zakazovat.

Dejme však dětem ten správný základ. Dopřejme jim přirozený pohyb od útlého dětství. Bystřeme jejich smysly. Protože pohyb, to je víc než jen vývoj svalů a kostí…

 

Chcete-li vědět víc o pohybu u dětí, přijďte na naši přednášku >>>.

 

Autor: Hana Panáčková

 

 

 

Jsme centrum zabývající se léčbou a prevencí bolestí v pohybovém aparátu. Zaměřujeme se na léčebnou metodu Neurac. Díky našemu aktivnímu přístupu během terapie se naučíte své tělo lépe vnímat a začnete si užívat přívalu energie a radosti.
Více o nás si přečtěte tady>>

Srpen 8, 2019

Štítky: ,

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *