Uvolněte tělo i mysl – RELAXACÍ!

 

 

Ranní budík, práce, děti, domácnost…Myslím, že tento koloběh zná téměř každý, ale kde je čas na odpočinek? V dnešní uspěchané době, kdy je životní tempo rok od roku rychlejší a přibývá nepříznivých vlivů na naše duševní i fyzické tělo, je velmi důležité naučit se zavést do života i trochu toho uvolnění a relaxace.

Bez dostatečného odpočinku je naše tělo přetažené a často máme potřebu k jeho uvolnění využívat látky, na kterých se můžeme stát závislí (nemluvím teď jen o drogách, medikamentech, ale také o cigaretách, kávě nebo čokoládě).

Pravidelné přetažení organismu, nedostatek pohybu a špatná životospráva, následně často vedou k řadě civilizačních chorob, ať už psychosomatických či metabolických (neurózy, kardiovaskulární choroby, zažívací obtíže, dýchací problémy a jiné).

 

Jak se tedy z koloběhu stresu dostat?

 

Základem je duševní hygiena – a cože to vlastně je? Jinými slovy relaxace, jednoduše stav, kdy nad ničím nepřemýšlíme, prostě vypneme hlavu a soustředíme se pouze na svůj vnitřní svět a sebe sama. Relaxace, je ve své podstatě velmi jednoduchá metoda, ke které není potřeba žádných pomůcek a lze ji provádět prakticky kdekoli.

 

Relaxace

 

Znamená uvolnění a zklidnění tělesného a duševního napětí. Což nemusí být úplně snadné. Vzhledem k tomu, že tělesný i duševní stav spolu souvisejí, je většina relaxačních technik zaměřena na postupné uvolňování napětí kosterního svalstva. Přes uvolnění kosterního svalstva se tato změna přenáší do celého těla včetně vnitřních orgánů a celkové psychiky jedince.

Relaxací dochází nejen k celkovému odpočinku, ale také k osvěžení těla, načerpání nových sil a harmonizaci vnitřních funkcí. Člověk, který pravidelně relaxuje má pevnější zdraví, lepší pracovní výkonnost i soustředění, není ovládán nechtěnými emocemi, je méně unavený a vede spokojenější život.

 

Relaxací se zabývá spousta metod od hypnózy až po jógu (závěrečná relaxace), většině z nich však předchází koncentrace mysli na cvičení. Mezi ty  jednodušší, ke kterým není potřebné přílišné soustředění a přitom jsou vědecky prozkoumané a klinicky nejvíce využívané, patří Autogenní trénink a Progresivní svalová relaxace.

 

 

Jak působí relaxace na naše tělo a citové vnímání?

 

Při relaxaci náš mozek a žlázy s vnitřní sekrecí vylučují látky, které navozují stav klidu a pohody. Dochází ke snížení tepové frekvence i krevního tlaku, tudíž příznivě působí na celý kardiovaskulární aparát. Zpomaluje a prohlubuje se i dýchání.

 

A co dál?

  • Uvolňuje fyzickou i duševní tenzi
  • Zklidnění nervového aparátu
  • Zlepšuje úzkostné stavy a neurózy
  • Má pozitivní vliv na kardiovaskulární a respirační onemocnění
  • Pomáhá zkvalitnit spánek
  • Podporuje imunitu a proces léčení
  • Působí jako prevence stresu
  • Zlepšuje vnímání signálů vlastního těla a emocí
  • Pomáhá s rozvojem osobnosti a sebedůvěry

 

 

A teď jednotlivé relaxační techniky!

 

Spontánní relaxace

Provádíme ji každý den a to zcela nevědomě, když upadáme do stavu spánku. Dochází k celkovému uvolnění těla i mysli, až následného stavu spánku. Ne vždy je však kvalitní, dochází k různým náhlým probuzením či svalovým záškubům, které jsou vyvolány celodenním napětím a stresem.

Tento proces se dá zdokonalit jednoduchým každodenním nácvikem:

Zaujměte pozici na zádech, volně dýchejte a uvolňuje tělo – soustřeďte se na uvolnění jednotlivých částí těla a nechte mysl volně plynout bez zbytečných myšlenek.

 

Autogenní trénink (podle J. H. Schultze)

Vychází z psychosomatických zážitků, které doprovází jednotlivé fáze hypnózy. Nejde však o hypnózu jako takovou. Autogenní trénink je cvičení vlastního já a pomáhá člověku proniknout hlouběji do sebe sama. Pracuje s pocity tíže a tepla, které člověka vedou do stavu sebeuvolnění pomocí autosugesce.

Má dva základní principy: relaxace a koncentrace. Relaxací se míní postupné uvolňování kosterního svalstva a koncentrací se rozumí soustředění se na určitou představu vedoucí k uvolnění celého organismu.

Skládá se ze šesti cvičení: nácvik pocitu tíhy, tepla v horních i dolních končetinách, klidný dech, pravidelný tep srdce (vynechává se u lidí s poruchou srdečního rytmu), tepla v oblasti břicha a pocitu chladu na čele.

 

Progresivní svalová relaxace (podle Jacobsona)

Tento typ relaxace je založený na kontrakci (stahu) a relaxaci kosterního svalstva. Zpravidla je prováděn v lehu, ale vhodný je i sed, respektive jakákoli pohodlná poloha, která umožňuje zatnutí s následným povolením svalů. Prochází postupně jednotlivými partiemi celého těla.

Progresivní relaxace cíleně učí, jak v těle vyhledat a uvolnit napětí vlastí vůlí. Je jednodušší pro lidi, kteří s relaxacemi začínají nebo jsou v neustálém napětí a neumí se uvolnit či mají problém se soustředit.

 

Mám na to vůbec čas?

 

Tuto otázku si teď klade asi mnoho z vás a já vám mohu říct, že ano, čas na relaxaci se najít dá i v každodenním nabitém tempu. Relaxace si velmi snadno a rychle osvojíte a zaberou pouhých 20-30 minut denně, avšak efekt, který přináší je značně větší, než energie i čas, které do ní vložíte.

Ideální je provádět ji každý den nebo tak často, jak zvládnete a především ve stresujícím období je vhodné její frekvenci znásobit – uvidíte, že se vám obtížné situace budou řešit snadněji a některé problémy vám s relaxovanou myslí už nebudou dělat takové starosti.

Vhodným časem pro relaxaci je ráno po probuzení nebo večer před spánkem (ale můžete využít i dobu, kdy je to pro vás nejpříjemnější).

A co když u relaxace usnete? Nevadí! Znamená to totiž, že se vaše mysl plně uvolnila.

 

Takže až půjdete večer spát, můžete začít s tréninkem, uvolněte celé tělo a mysl a nechejte se pomalu unášet na vlnách příjemné relaxace a spánku.

 

AUTOR: MIROSLAVA BUGNEROVÁ

 

 

 

 

 

Jsme centrum zabývající se léčbou a prevencí bolestí v pohybovém aparátu. Zaměřujeme se na léčebnou metodu Neurac. Díky našemu aktivnímu přístupu během terapie se naučíte své tělo lépe vnímat a začnete si užívat přívalu energie a radosti.
Více o nás si přečtěte tady>>

Leden 3, 2019

Štítky:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *