5+1 věcí, které potřebujete vědět o vstupním vyšetření!
Bolí vás záda, ale nemůžete se odhodlat k objednání na fyzioterapii? Nebo už jste se odhodlali a jste zvědaví, jak probíhá vstupní vyšetření? Nebo jen chcete vědět, co je příčinou vašich obtíží?
Cílem vstupního vyšetření je zjistit příčinu vašich obtíží, vysvětlit vám ji a vymyslet terapeutický plán, díky kterému se budete cítit zase jako rybička! V tomto článku vám prozradíme, jaké kroky fyzioterapeut provádí na cestě za vytyčeným cílem.
1. ANAMNÉZA
Anamnéza neboli předchorobí je soubor informací potřebných k bližší analýze zdravotního stavu pacienta, a to zejména z jeho minulosti.
Při vypisování anamnézy je třeba zaznamenat všechny údaje, které pacient sdělí. Důležitou informací je totiž nejen to, jaké choroby a zdravotní komplikace pacient měl, ale i to, jaké choroby či komplikace pacient neměl.
Fyzioterapeuta budou zajímat také vaše úrazy a operace, pracovní pozice, spánkový režim a někdy dokonce množství vody, které za den vypijete!
2. KINEZIOLOGICKÝ ROZBOR
Kineziologický rozbor je rozbor držení vašeho těla. Nejčastěji probíhá ve spodní prádle a fyzioterapeut při něm bedlivě sleduje každý centimetr vašeho těla.
Tím hlavním, co o vašich obtížích mnoho vypoví je:
- Nastavení pánve
- Křivka páteře
- Tvar a velikost hýžďových svalů
- Pozice podkoleních jamek
- Umístění chodidel a prstů na nohou a nožní klenba
- Pozice ramenních kloubů a lopatek
- Napětí šíjových svalů
- Tvar a velikost bříška
- Napětí a tvar stehenních svalů
Součástí kineziologického rozboru je také vyšetření základních pohybů vašeho těla – předklon, úklony a rotace trupu, pohyby pažemi a hlavou, stoj na jedné dolní končetině.
Fyzioterapeut vás také může požádat, ať se po jeho ordinaci procházíte, poskakujete na jedné noze nebo bude sledovat zatížení vašeho těla ve stoji na dvou vahách.
3. NEURAC TEST
V centru Pohyb lidem se zaměřujeme na provádění terapie pomocí metody Neurac.
Součástí vstupního vyšetření je tedy Neurac test slabých svalových článků zaměřen na testování vaší tzv. funkční síly. Netestují se jednotlivé svaly, ale celá svalová zřetězení.
Test se provádí v závěsném systému Redcord a existuje několik testovacích protokolů:
- pro oblast zad a pánve
- pro krční páteř
- pro rameno a loket
- pro kyčel a koleno
Tak lze provést přesné vyšetření, díky kterému jsme schopni efektivně zacílit celou terapii.
Aparát Redcord také umožňuje přesně zjistit, jak fungují nejen vaše povrchová svalová zřetězení, ale také jak jsou na tom svaly uložené hluboko podél páteře. Jsou to tzv. lokální svaly, dříve nazývány jako svaly hlubokého stabilizačního systému.
4. VYŠETŘENÍ PÁNEVNÍHO DNA
Kromě práce se závěsným systémem Redcord se také zaměřujeme na pomoc ženám s dysfunkcí pánevního dna.
Součástí vyšetření je hmatový test funkce svalů pánevního dna, zevně přes břicho a také vyšetření rozestupu břišních svalů.
5. TERAPEUTICKÝ PLÁN
Jak dlouho bude celá terapie trvat? Kolikrát týdně musím chodit cvičit a budu muset cvičit doma?
Tak to jsou vaše nejčastější otázky! Jak dlouho? Zbavit se akutních obtíží a odstranit příčinu obtíží trvá 4 – 8 týdnů. Na základě anamnézy, kineziologického rozboru a Neurac testu, případně na základě vyšetření svalů pánevního dna dokáže fyzioterapeut odhadnout, jakou intenzitu individuální péče budete potřebovat.
Ze zkušenosti již víme, že minimum jsou čtyři 30 ti minutové lekce, které ukážou, jak na terapii reagujete, vymyslí se jednoduché cviky na doma a následně se uvažuje o dalším postupu. Buď potřebuje pacient další individuální terapie nebo pokračuje ve zdravotním skupinovém cvičení.
Poté co je pacient zbaven akutních obtíží a je odstraněna jejich příčina, je nutné pracovat na fixaci držení těla.
Během terapie fyzioterapeut “naprogramoval” do těla nové informace o správném držení. Informace o tom, které svaly je výhodnější používat a jak. Aby se tyto informace pořádně vryly do mozkové kúry, je třeba ve cvičení intenzivně pokračovat. A to minimálně další měsíc. Optimální varianta je kondiční cvičení pod fyzioterapeutickým dohledem nebo cvičení dle individuálně sestaveného cvičebního plánu!
+ CVIČEBNÍ PLÁN NA DOMA!
Cvičební plán na doma je alfa a omega celé terapie. Často je však fyzioterapeuty opomíjen, cviky pacientům nejsou sepsány nebo lidé dostanou jen obecnou brožuru s doporučeným cvičením.
Bez vaší vůle a důslednosti vyjde většina fyzioterapeutovy práce vniveč.
Proto se snažíme již během vstupního vyšetření vymyslet první jednoduchý cvik na doma. Postupně se cviky přidávají. Maximálně dáváme 5 cviků a dbáme na to, aby vám jejich provádění nezabralo více jak 30 minut denně.
Zpočátku budeme tvrdí a neoblomní. Musíte cvičit denně! Ano, opravdu tím myslíme KAŽDÝ DEN! Je to velmi důležité k fixaci změny, kterou s vámi během terapie provádíme.
Po třech měsících společné intenzivní práce je možné mírně zvolnit. Platí však, že minimálně ob den byste měli své cviky i nadále provádět. Jinak hrozí, že se brzy vrátíte ke svému původnímu nevhodnému držení těla!
Jak vidíte, stihneme toho při první návštěvě hodně! Jen díky tomu dokážeme odhalit příčinu vašich obtíží a vše vám vysvětlit tak, ať všemu rozumíte.
Často se stává, že mají lidé po vyšetření pocit, že na jejich těle je špatně úplně všechno! Je to jen proto, že my právě ty špatnosti hledáme! Hledáme je proto, abychom vám pomohli se jich zbavit. Ten pocit je proto úplně normální a není třeba zoufat. Vydržte 4 – 8 týdnů a sami začnete cítit tu změnu!
Autor: Hana Panáčková
Napsat komentář