Dech jako cesta ke klidu, uvolnění a pohodě

 

Proč by vás měl zajímat dech? Vždyť dýchání je přece automatický děj. Nemusíte na něj myslet. Ale když to uděláte, změníte mnohem víc než jen svou vitální kapacitu plic. První nádech, poslední výdech. Provází nás, podporuje, vyživuje, odplavuje. Začtěte se a poznejte skutečný význam svého dechu.

 

Rytmus života

“Nádech a výdech. Zas a znova. K tomu zvuk srdce: Buch! Buch! Buch! Každému z kmene Adamova přisoudil tenhle rytmus Bůh. Rytmika vždycky pohotová – od chvil, kdy spustíš první křik až do dne, kdy tě země schová…”

Slova písně Člověk je rodem tanečník dvojice Hapka/Horáček vystihují naprosto přesně, jak to s naším dechem je. Dechový a srdeční rytmus jsou pevně spjaty. Zadržte dech a zpomalíte srdce. Pořádně se rozdýchejte a zrychlí se vám tep. Tento rytmus nám přisoudil Bůh (příroda, vyšší síla nebo prostě jen život…).

Rytmus, který je automatický, běží bez našeho vědomí a přes to, chceme-li, můžeme ho vědomě ovládat.

 

Jednoduché cvičení, které zabere jen tři minuty

Část první

Připravte si k ruce stopky. Nastavte jednu minutu, spusťte a počítejte své nádechy…. Tak kolik?

  • 5 – 10 nádechů za minutu má člověk, který právě prožívá relaxaci nebo spí
  • 10-15 nádechů za minutu je norma
  • 15 a více nádechů za minutu může znamenat zvýšenou hladinu stresu ve vašem těla
  • 20 a více nádechů za minutu máme jen při zvýšené fyzické zátěži

Část druhá

Opět vezměte stopky, nastavte jednu minutu a během této minuty provádějte prodloužený výdech. Můžete u toho i jemně mručet nebo zpívat slabiku om.

Část třetí

Znovu nastavte na stopkách jednu minutu a teď zase jen normálně dýchejte a počítejte… Jak to dopadlo tentokrát? Snížil se počet nádechů za minutu?

 

Na tomto jednoduchém cvičení lze krásné prožít, jak dech ovlivňuje náš nervový systém a opačně. Jsme-li ve zvýšeném napětí, dechová frekvence se zvyšuje. Je však možné ji vědomě snížit pomocí praktikování prodlouženého výdechu. Díky tomu se sníží i míra naší psychické nepohody. Toto cvičení můžete praktikovat jednorázově (když jste vzteklí, nervózní…) i pravidelně.

Více o tomto cvičení mluvím ve videu na facebookové stránce centra Pohyb lidem. A v dalším videu se zmiňují o dýchání do čtverce a do obdélníku. Zajímá? >>>

 

Dech v těle

Hlavním dechovým orgánem jsou plíce, ale dechové pohyby ovlivňují držení celého těla. Dechová frekvence dospělého člověka je 12-18 nádechů a výdechů za minutu, to je 720-1080 nádechů a výdechů za hodinu a 17280-25920 nádechů a výdechů za den! A teď si představte, že dýcháte špatně! Kvůli nevhodnému dechovému stereotypu můžete držení těla poškodit víc, než si myslíte.

 

Napřímené tělo. Uvolněný hrudník. Volná záda.

 

To je základ pro plynulý průběh dechové vlny. Základ ke zdravému dýchání, které přináší do našeho těla životní energii a kyslík a odnáší z něj nebezpečné zplodiny.

 

Dechový stereotyp

Při klidném dýchání probíhá tzv. dechová vlna při nádechu od břicha nahoru přes hrudník až pod klíční kosti. Během výdechu se postupně vyfukuje břicho, hrudník a oblast pod klíčními kostmi. Jenže stereotyp dýchání se mění podle aktuálních podmínek. Jinak dýcháme při zvětšené fyzické zátěži, jinak když je nám zima nebo horko a změna nastane také pokud máme strach nebo se smějeme.

O tom, jak se svým dechem pracovat a jak uvolnit páteř je toto krátké praktické video >>>

 

Svalová souhra

Hlavními dechovými svaly jsou svaly mezižeberní a bránice. Bránice je plochý sval rozprostřený na dně hrudníku mezi žebry jako padák. Při nádechu tlačí plíce bránici dolů a ta se roztahuje a rozšiřuje. Oporu ji dělají břišní orgány, které se zase opřou o břišní svaly – pokud jsou správně aktivní! A o co se opřou břišní svaly? O pánevní dno!

>>> BRÁNICI SI PROHLÉDNĚTE ZDE <<<

Tomuto dokonalému mechanismu však stačí málo a dochází k poruše. Přetížení zádových svalů, porucha funkce pánevního dna, zvětšená hrudní kyfóza. Dech je pak nedostatečný, tělo špatně zásobené kyslíkem a pohybový systém přetížený.

 

Cvičení druhé. Nádech a výdech!

Narovnejte se. Hezky vyrůst z páteře obratel po obratli až k temeni. Ramena visí volně dolů. Celá chodidla jsou opřená do podložky. Nyní se 5x zhluboka nedechněte a vydechněte. A pozor změna. Nahrbte se, ramena vytáhněte k uším a dejte nohu přes nohu. Znovu se zkuste 5x zhluboka nedechnout a vydechnout! Cítíte ten rozdíl?

 

Člověk je rodem tanečník!

A často tančí na ostří nože. Bez pohybu ztuhnete.  Při špatném držení těla ztuhnete. V tuhém těle špatně proudí dech a když nám dochází dech, odchází život.

Teď už víte, jak držení těla ovlivňuje váš dech. Již žádné výmluvy. Proto ode dneška, alespoň jednou za hodinu narovnejte své tělo (ramena pusťte dolů!!) a zhluboka se 5x nadechněte a vydechněte. Rozdíl pocítíte. To vám zaručuji.

 

Jedno čínské přísloví praví, že máme do života přisouzený přesný počet nádechů a výdechů. Takže… Jak dlouho budete na tomto světě ještě dýchat?

 

 

Autor: Hana Panáčková

 

 

Jsme centrum zabývající se léčbou a prevencí bolestí v pohybovém aparátu. Zaměřujeme se na léčebnou metodu Neurac. Díky našemu aktivnímu přístupu během terapie se naučíte své tělo lépe vnímat a začnete si užívat přívalu energie a radosti.
Více o nás si přečtěte tady>>

Říjen 24, 2019

Štítky: ,

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *