Jak na břišní diastázu?

 

 

To byla otázka, kterou jsem si kladla, když jsem zjistila, že po porodu není mé bříško takové jako bývalo. Že i já se řadím do množství žen, které mají problém s rozestupem přímého břišního svalu…

Čím hlouběji jsem se do tématu dostávala, tím víc mě překvapovalo, jak je tento problém rozšířený. Obzvlášť teď v létě při cachtání u vody vidím, kolik ženských bříšek by si zasloužilo odbornou péči a cvičební plán :-).

A jak to tak v životě bývá, sotva jsem se tomuto tématu otevřela, začaly se ženy s touhou dostat své bříško zpět do kondice objevovat i u mě v ordinaci. A výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat!

 

Co to je břišní diastáza a jak vzniká?

Břišní diastáza neboli rozestup přímého břišního svalu vzniká kvůli soustavnému napínání vaziva do stran a působením síly a tlaku na vazivový pruh, jak zevnitř, tak zvenku. Nejčastěji vzniká během těhotenství.

Párový přímý břišní sval začíná na mečovitém výběžku hrudní kosti a chrupavkách pátého, šestého a sedmého žebra a končí na stydké kosti v pánvi. Po délce z obou stran přiléhá doprostřed na vazivový pruh (linea alba).

 

Když se svaly rozestoupí, vazivo se roztáhne do stran. Tím se ztenčí a oslabí – podobně jako když natáhnete folii na potraviny.

 

Pokud dojde k rozestupu přímého břišního svalu, opěrný systém páteře se oslabuje, a jeho funkci musí zastoupit jen vazivová tkáň, která není tak dobrý opěrný systém jako svaly.

Diastáza břišních svalů představuje riziko problémů s páteří, vystouplého břicha a pupíku a vzniku pupeční kýly.

 

 

Chci být zase v kondici!

Začátkem července 2018 ke mě přišla na vstupní vyšetření paní, která chtěla být po porodu brzy v kondici, aby se mohla starat o svého 4 měsíčního synka. Také ji občas trápily úniky moči a nelíbilo se jí její vystouplé bříško.

Vyšetření odhalilo nejen povolené břišní svaly, ale také rozdílné napětí hýžďových svalů, špatné rozvíjení bederní páteře při předklonu, úklonech i rotacích a nestabilitu v oblasti kyčelních kloubů.

Břišní diastáza měřila 20 cm na délku a obvod bříška byl naměřen 79 cm.

Neurac test slabých článků odhalil svalovou nerovnováhu na svalech zadní strany stehen a v oblasti svalů kyčlí a také špatnou funkční sílu hýžďových a břišních svalů.

 

Jdeme cvičit!

V terapii jsme se zaměřily na aktivaci tzv. lokálních svalů, které se podílí na správném nastavení bederní páteře a na její stabilizaci. Patří k nim nejen svaly pánevního dna, ale také příčný břišní sval a svaly bezprostředně u páteře.

Na základě testu slabých článků jsme v závěsném systému Redcord zaktivovaly ve správném nastavení a s využitím vibračního zařízení Redcord Stimula hýžďové a břišní svaly a svaly kolem kyčelních kloubů s cílem dostat pánev do neutrálního nastavení. Pracovaly jsme také na zlepšení nastavení krční páteře a na uvolnění trapézových svalů.

Součástí terapie bylo i sestavení jednoduchého cvičebního plánu na doma.

 

Neutrální nastavení pánve stejně jako správné a uvolněné držení hlavy je důležité pro dobrou funkci svalů pánevního dna a je nezbytné pro napřímené držení těla. A v napřímení mizí rozestup břišních svalů mnohem rychleji!

 

Tramtadadááá!

Byla jsem netrpělivá, jaký je efekt terapie. A tak jsem po třetí terapii sáhla nedočkavě po krejčovském metru a málem jsem nevěřila svým očím. Obvod bříška byl menší o 5 cm!!

Po dalších dvou návštěvách se bříško zmenšilo o další centrimetr a břišní diastáza o celých 8 cm! A ještě k tomu zmizely úniky moči a dostavil se pocit uvolnění v oblasti pánve!

 

Za tři týdny práce to považuji za krásný výsledek :-). No posuďte sami!

 

 

A to je konec?

Ne není, to je teprve začátek! Stále máme hodně práce. Potřebujeme výše zmíněné svaly ještě více posílit, aby tělo udržely v napřímení dlouhodobě. Také pracujeme se svaly pánevního dna, které musí tvořit pevnou a stabilní základnu.

A mě čeká studium dalších informací o problematice břišní diastázy a hlavně sbírání praktických zkušeností, které budu moci předávat dál a pomáhat tak ženám nejen po porodu, aby jejich bříška byla zase v kondici!

 

AUTOR: HANA PANÁČKOVÁ

 

 

Zdroj: http://www.tuplertechnika.cz/diastaza

 

 

 

Jsme centrum zabývající se léčbou a prevencí bolestí v pohybovém aparátu. Zaměřujeme se na léčebnou metodu Neurac. Díky našemu aktivnímu přístupu během terapie se naučíte své tělo lépe vnímat a začnete si užívat přívalu energie a radosti.
Více o nás si přečtěte tady>>

Srpen 12, 2018

Štítky: ,

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *