Co a kdo je McKenzie?

 

 

Zbavit se bolestí zad a kloubů snadno a rychle! Naučit se správně sedět a další každodenně opakované pohyby vykonávat bezpečně s minimálním zatěžováním páteře. Jednoduché a efektivní cviky provádět kdykoliv a kdekoliv. To není sen, to je metoda McKenzie.

 

Co a kdo je McKenzie?

McKenzie metoda neboli MDT – mechanická diagnostika a terapie je fyzioterapeutická metoda zabývající se terapií bolestí zad a kloubů mechanického původu.

McKenzie metodu vyvinul novozélandský fyzioterapeut pan Robin McKenzie v padesátých letech minulého století. Svou praxí a výzkumem došel k závěru, že 80% pacientů s bolestmi zad a kloubů mechanického původu jsou si schopni pomoci sami autoterapií. Zbylých 20% vyžaduje aktivní intervenci fyzioterapeuta či lékaře.

 

Co je to bolest mechanického původu

Představte si kloub – tedy dvě a více ploch, které v ideálním vzájemném postavení umožňují mnoho variací pohybu v daném segmentu. V takovém případě je pohyb bezbolestný a plynulý.

Jestliže však dojde k posunu v kloubním postavení, může se stát pohyb bolestivý (kvůli útlaku okolních měkkých tkání) nebo se může objevit pocit blokace plného rozsahu pohybu (kloubní plochy jsou vůči sobě vzájemné posunuté).

K posunu může dojít:

 • rozdílným svalovým napětím svalů, které se upínají na kloubní struktury, nebo jejich zkrácením
 • dlouhodobým přetěžováním kloubních struktur vlivem špatných pohybových stereotypů a návyků (dlouhodobý sed, stoj, jednostranná pohybová zátěž, zvedáním těžkých břemen,..)
 • v případě kloubů páteře také posunem uvnitř meziobratlové ploténky

 

 

V čem spočívá technika McKenzie

McKenzie terapeut provede podrobné kineziologické vyšetření, ve kterém se zaměří na vaše konkrétní obtíže. Zjistí, zda není přítomna kontraindikace fyzioterapie. Vyšetří pohyblivost problematické oblasti a opakovanými pohyby zjistí, zda se vaše symptomy mění vlivem těchto opakovaných pohybů.

 

„Podstatou McKenzie metody u obtíží mechanického původu je, že opakovanými pohyby jedním směrem se symptomy zvyšují a jiným (vhodným) směrem dochází k jejich snižování či úplnému vymizení.“

 

Navíc každý, kdo projde vyšetřením dle McKenzie metody je podrobně seznámen se správným držením těla i se zvládáním přetěžování pohybového aparátu vlivem dlouhodobé dynamické či statické zátěže v práci nebo domácích činnostech.

 

Využití McKenzie metody

 • akutní či chronický výhřez meziobratlové ploténky, v oblasti bederní, krční nebo hrudní páteře
 • bolest, omezení hybnosti periferních kloubů
 • bolesti hlavy, jejichž původ se často může skrývat v krční páteři

 

Kontraindikace McKenzie metody

 • bolest vzniklá úrazem bez lékařského a zobrazovacího vyšetření (pády,autonehody)
 • maligní onemocnění v současné anamnéze
 • svalové oslabení, kterému nepředcházel výhřez meziobratlové ploténky, či vznikl komplikovaným výhřezem meziobratlové ploténky–nemocný necítí a táhne nohu za sebou, není schopen chůze, podobně oslabení a celková necitlivostu horní končetiny(nutné vyšetření lékařem)
 • syndrom kaudy u potížích bederní páteře – problémy při vyměšování, tzn. samovolný únik moči či stolice nebo naopak nemožnost se vyprázdnit(nutné okamžité vyšetření lékařem!)
 • jiná závažná onemocnění v anamnéze–např.těžká osteoporóza, symptomy projevujícíse zároveň v horních a dolních končetinách(opět nutná konzultace a vyšetření lékařem,…)
 • jiný nemechanický původ bolesti – např. akutní zánět, pro který je typická konstantní (stálá, neměnná) bolest

 

Kde najít odborníka na McKenzie metodu

Seznam certifikovaných MDT odborníků (fyzioterapeutů a lékařů), tedy absolventů všech částí McKenzie metody s úspěšným zakončením studia certifikační zkouškou, najdete na stránkách www.mckenzie.cz.

 

Další informace o metodě najdete také zde >>>

 

Autor: Markéta Šmidová

 

Jsme centrum zabývající se léčbou a prevencí bolestí v pohybovém aparátu. Zaměřujeme se na léčebnou metodu Neurac. Díky našemu aktivnímu přístupu během terapie se naučíte své tělo lépe vnímat a začnete si užívat přívalu energie a radosti.
Více o nás si přečtěte tady>>

Červen 24, 2018

Štítky: , ,

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *